Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Ruske finansije i odbrana

Komentari (51) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 subota, 23 januar 2016 16:12
siniša
Ima jedan mali detalj.

Taj mali detalj je ujedno i najača finansijsko-monetarna vest poslednjih sto godina.

Trgovina sa Kinom, a i drugim velikim partnerima se ne obavlja u dolarima i evrima. Barem ne celokupna.

Šta to znači. Rusi za dolare i evra kupuju odela u Italiji, dobro možda i kola u Evropi i Japanu, ali sva industrijska proizvodnja ili bar većina je iz Kine i sve industrijske proizvode kupuju za kineski ili ruski novac, a ne za devize.

I Kinezi njima plaćaju za energente u kineskom i ruskom novcu, a ne dolarima. To je ta najveća vest veka.

Slična situacija je i sa Indijom. Ruski proizvodi , odnosno naoružanje koje se prodaje u Indiji, ali i Iranu i drugim zemljama takođe zaobilaze evro-američko tržište novca. Tako da su devizne rezerve ipak samo deo i to možda manji ukupnog robno-novčannog prometa Rusije.
Preporuke:
144
9
2 subota, 23 januar 2016 16:33
Goran Veljković
Zašto je Zapad, pre svega Amerika, odabrao politiku konfrontacije i neprijateljstva prema Rusima??
Biće da se činjenicama koje ste izneli sve objašnjava: oni će dugoročno igrati da ekonomski sruše Rusiju, koja ne izgleda baš vešta u borbi sa finansijskom mafijom, i u Rusiji i u inostranstvu. Ako se otvori još jedan fron na kojima Rusi vojno moraju da se angažuju, a prema dnevniku "Novosti" Tadžikistan je sledeći, Rusi će imati strahovito velik privredni problem.
A onda možemo i mi da dođemo na red ....
Preporuke:
64
9
3 subota, 23 januar 2016 16:44
Cviko
U životu, ništa ne ide lako. Uvek ima uspona i padova. Ne očekujem da će Rusija tako lako pasti i pored svih poteškoća. Municija koju troši u Siriji je davno plaćena, "leži" u magacinima, gorivo za avione je sirijsko, tako da ovaj vojni napor nije značajna stavka koja bi mogla doprineti urušavanju ruske ekonomije. Za Amere, tvorce svih zala, bilo bi pametnije da razmisle kako da obezbede dovoljan broj vozila i pribora za saniranje posledica vremenskih nepogoda. Ameri nemaju dovoljno sredstava za ovu namenu ali imaju sredstva za kupovinu vojne tehnike koja se pokazala da nije upotrebljiva... Zato očekujem da će ova pitanja biti presudna za američko angažovanje u svetu. Mnoge evropske zemlje rado bi ukinule sankcije Rusiji jer se pokazalo da one nemaju kapacitet za sankcije. Možda će Rusija i da pukne ali ali ove zemlje će pući pre. I to je još jedna šansa za Rusiju, za njen opstanak.
Preporuke:
96
4
4 subota, 23 januar 2016 17:33
Saša
Uvažavam komentare gospodina Pavlovića ali mislim da ovdje pravi ogroman previd .

Da je kriza , kriza je i to svugdje na planeti .

Da je Rusija napadnuta na razne načine i to je tačno .

Takodje , devizne rezerve se tope i to ubrzano ali treba pogledati što rade Kinezi i to ne samo zbog krize na berzi .

Čudi me da u nijednoj rečenici kao jedan od razloga za topljenje deviznih rezervi gospodin Pavlović ne spominje mogućnost da Rusi to namjerno rade ?

Pogotovo zbog toga što već godinama direktno i indirektno to najavljuju a odredjene radnje po ovom pitanju su otpočeli i mnogo prije uvodjenja sankcija .

I što unači pojam deviznih rezervi ??

Kolike su devizne rezerve npr. SAD ?

Pa onoliko koliko odluče da odštampaju !

I tu se dolazi do glavnog pitanje a ono je ZBOG ČEGA BI VI GOMILALI ZA SVOJA REALNA DOBRA PAPIRE KOJE NEKO ŠTAMPA KAKO MU DUNE I KOJE VIŠE NI BOG OTAC NE MOŽE REALNO PROCIJENITI KOLIKO VRIJEDE I KOLIKO ĆE TEK VRIJEDJETI ?
Preporuke:
134
9
5 subota, 23 januar 2016 17:40
Saša
Kada se američki Konges natezao sa Obamom i doveo zemlju do tehničkog bankrota , mislim da je to bilo 2011 , Rusi i Kinezi su krajnje otvoreno i direktno to nazvali neozbiljnim i zaprijetili da će se osloboditi i dolara i državnih obveznica SAD .

Obzirom da su u tom momentu i Kina i Rusija imale ogromne vrijednosti navedenih papirića nije im se isplatilo da naglo to rasprodaju jer bi došlo do kolosalnog pada cijena istih . Takodje , malo se priča o tome da je najvjerovatnije upravo tada i napravljen dogovor izmedju Kine i Rusije da se napusti dolar i američki zapisi a takodje i dogovor sa Amerikom da ne ubrzava propast svoje valute dok Kinezi i Rusi ne naplate što imaju kako već stignu .

Samo da podsjetim da se Kinezi po stopi od skoro 100 milijardi dolara mjesečno oslobadjaju svojih rezervi u američkoj valuti i obveznicama .
Preporuke:
96
7
6 subota, 23 januar 2016 17:46
Saša
Ako je i djelimično tačno ovo što sam do sada naveo onda je veoma jednostavno shvatiti i trenutnu globalnu situaciju i to ne samo ekonomsku već i ukupnu .

Najjači , Rusija i Kina , žele da zaštite sebe i svoj kapital , dosada stečeno kao i pozicije na tržištima .

To što ostatak svijeta nema snage , znanja ili volje da se zaštiti od zloupotrebe Breton-vudskog sistema u korist SAD nije njihov problem .

Kada se Rusija i Kina oslobode američkih papirića njima je potpuno svejedno što će SAD da radi sa svojim pacijentima i što će pacijenti sa SAD .

STOGA , OČEKUJTE GLAVNU I EKONOMSKU I POLITIČKU GLOBALNU KRIZU UPRAVO ONDA KADA RUSIJA I KINA OSTANU BEZ ZAPADNIH NAZOVI DEVIZNIH REZERVI .

U TOME TRENUTKU ĆE ŠAMPIONI DEMOKRATIJE MORATI DA VIDE ŠTO ĆE SAMI SA SOBOM A TO NA OVOM MJESTU NE BIH KOMENTARISO .
Preporuke:
107
7
7 subota, 23 januar 2016 18:09
cmok Toronto
Zabranite me
Nemoj da me mucite.
Hvala i zBogom.
I vama zelim sve sto i Vi meni.
Zivela Kuba.
Preporuke:
36
4
8 subota, 23 januar 2016 18:18
Dr Rade Pajovic,Florida
"Na zapadu nista novo!"Zapadna politika prema Rusiji se nije menjala od ranog Osamnaestog veka.Sputavanje Rusije uvek I svuda,strpati je u sanduk,u koji ga je geografija vec spakovala,ohrabrivati I pomagati sve koji su protiv nje I sl.Umirucu Tursku su drzali "na aparatima"200 godina bas zbog toga!Kod nas ovde priroda je napadnuta,zivotna sredina se unistava velikom brzinom.Malo je sta ostalo nezagadjeno,kapitalizam je poceo da grize svoj sopstveni rep!Rusija, nepregledna, sa svojim resursima mora da se pokori,mora da se nadju novi Jelcin I Kozirev!Po mom misljenju u tom grmu lezi zec!
Preporuke:
82
2
9 subota, 23 januar 2016 18:32
Petrušin
Gospodine Pavlović,

1) Koji kapital je pobjegao iz Rusije?

Zapadni kapital koji je inače ušao na kratko, da bi u njoj pravio nestabilnost. Izašlo je preko 300 milijardi dolara, koje je onda Rusija ubacila da ne bi došlo do privrednog pada i kraha. Otuda pad deviznih rezervi.

2) Rusija je investirala u vojnu i poljoprivrednu industriju, koji tek treba da daju rezultate, što je već vidljivo rastom izvoza u hrani i vojnih proizvoda.

3) Pad rublje je skoro anulirao pad cijena energenata na tržištu, a budžet je u malom deficitu, iako je pad cijena nafte visestruk u odnosu na njen ѕenit.

4) Ulaganja u vojnu industriju tek treba da daju rezultate i same reakcije Zapada govore da su Rusi otišli mnogo daleko u tome u odnosu na njih. Otuda sankcije i zabrana prenosa visokih tehnologija!

5) Infrastrukturni projekti u Rusiji će biti glavni pokretač budućeg rasta ekonomije, a oni će se finansirati jeftinim novcem i kreditima iz Kine, jer idu ka njoj.

6) Rusija ima 16% spoljnjeg duga.
Preporuke:
80
6
10 subota, 23 januar 2016 18:36
Dr
Odličan i odmeren tekst gospodina Pavlovića.

Jedino onim pacerima koji razmišljaju po principu "što je babi milo to joj se i snilo" imaju primedbe.
Preporuke:
21
80
11 subota, 23 januar 2016 20:28
bog dano vic
bacuske imaju energente, hranu i cevke, zeleni papirici im tad nisu neophodni za cuvanje ljudsog dostojanstva u uslovima kapitalisticke prozdrljivosti...
Preporuke:
76
1
12 subota, 23 januar 2016 20:34
Prava istina
Slazem se u potpunosti sa Sasom.
Nije slucajno sto se Rusi i Kinezi polako oslobadjaju dolara. Nesto nam se gadno sprema i to vrlo skoro. Cena nafte nije normalna ispod 30$.
Amerikanci i Saudijci izgleda igraju na sve ili nista.
Ocigledno je da se zaostrio ekonomski sukob USA-Saudijska Ar. protiv Rusija-Iran.
Evropa i Kina se uglavnom drze po strani.
Preporuke:
63
3
13 subota, 23 januar 2016 20:56
Petar
Iznenađen sam tekstom poštovanog gospodina Pavlovića. Američki dolar se održava na aparatima ѕa disanje i samo gruba sila čuva bretonvudski sistem od totalnog kraha. Tekst je pisan iz vizure bretonvudskog sistema, iako i Rusija i Kina rade na stvaranju novog finansijskog sistema nezavisnog od dolara. Samim tim dolarske devizne rezerve Rusije su balast koga Rusija treba da se oslobodi što je moguće pre. Siguran sam da će rublja sa zlatnom podlogom delovati mnogo ubojitije i razornije na bretonvudski sistem od ruskog nuklearnog arsenala.
Preporuke:
73
8
14 subota, 23 januar 2016 21:09
Ica
Putin je onakvu propalu Rusiju, koju mu je Jeljcin ostavio, digao iz pepela, od nule je krenuo sa nula resursima, tako da sada uopšte nemam dilemu da će sa ovakvom državom da izdrži sve ujede zapadnog pseta.
Preporuke:
80
2
15 subota, 23 januar 2016 21:13
Dugo
pre krize i sankcija se u Rusiji vodila rasprava o tome sta raditi sa ogromnom dobiti od gasa i nafte, da li ulagati u "diverzifikaciju ekonomije", o kojoj je jos Medvedev, kao predsednik, govorio ili cuvati za "teska vremena".Odgovor je dosao, nazalost po Ruse, u najgorem mogucem obliku.Neshvatljivo je da Rusija zavisi vojno od Ukrajine, npr sada se postavlja pitanje izgradnje novih brodova za RM, posto je turbine Rusija kupovala od Ukrajine, a svoje, koje je sada prinudjena da proizvodi, nece testirati do 2017-e i da dopusti da se desi to sto se desilo u Ukrajini.
Preporuke:
42
4
16 subota, 23 januar 2016 21:13
Velizar M.
Sinhronicitet. Baš juče sam prelistavao stare tekstove, da se podsetim kako se kretala Rublja po etapama krize. I čitao sam odličan tekst Đ.V. s početka 2014.:
www.nspm.rs/kolumne-djordja-vukadinovica/igranje-vatrom.html
I među komentarima natrčim na jedan svoj:
sreda, 05 mart 2014 10:03
... Možda su Rusi ovaj put odlučili da dobitak vremena ovaj put plate deviznim rezervama umesto teritorijom...

Mislim da je pitanje i dalje aktuelno i naslanjam se na današnje Sinišine i Sašine komentare. Stvarno, zašto bi se neko trudio da zadrži devizne rezerve koje će uskoro imati vrednost trojanskog konja. Kao da Pavlović (inače odličan, i u ovom tekstu) ne veruje da će biti rata.
Preporuke:
46
2
17 subota, 23 januar 2016 22:15
Petrušin
Velizare, teško je izaći iz dolara ako izvozite pola svojih proizvoda u USA, što je slučaj sa Kinom. Prodajete svoje proizvode u dolarima, uporedo kreditirate amerčkog kupca jeftinim kreditima, koji počivaju na drvavnim obveznicama koje kinezi kupuju za te iste devizne dolare itd.

To je jedan začarani krug iz koga Kina ne može preko noći da izađe dok ne diversifikuje svoju ekonomiju (kao i Rusija energentima), koja se zasniva na izvozu u USA.

Kina ima suficit u razmjeni sa svijetom koji se uglavnom naplaćuje u dolarima i on prelazi 100 milijardfi dolara na godišnjem nivou.

Zlato bi moralo da skoči 100 puta današnje vrijednosti da bi moglo da pokrije jedva 50% današnje svetske trgovine.

Znači da zlato može da bude samo privremeno rješenje u nekoj nadolazećoj krizi, ali nikako dugoročno!

Ako se pokaže da je tačan proračun Soroša i društva da će Rusija ostati bez deviznih rezervi u toku dvije godine, onda će Rusija morati da prodaje zlato da bi pokrila deficit.
Preporuke:
15
23
18 subota, 23 januar 2016 22:50
Petrušin
S druge strane, prema svim nedavnim izjavama zapadnih političara, kao i ovom današnjom sekretara Kerija, da je skidanje sankcija Rusiji pitanje mjeseci, a ne godina, onda sva ova priča o deviznim zalihama postaje skoro nebitna, jer će kapital opet pohrliti u Rusiju, kao jedinoj zemlji koja ima baš sve za brzi tehnološki napredak i razvoj: jak naučni kadar, jeftine energente, relativno dobar poreski sistem i nadasve sigurnost.

Zapad se opet sa Rusijom preračunao, ali samo zato što je račundžija na drugoj strani bio trezveni i hladnokrvni Vladimir Vladimirović Putin.

ps. Ne brigajmo se mi o majčici Rusiji, nego šta ćemo mi sutra da jedemo!!! :o))
Preporuke:
55
2
19 subota, 23 januar 2016 23:06
Dr Miloje
Ovakav kakav je, Pavlovićev tekst nema nikakvu pozitivnu svrhu. Nesistematičan tekst, sa zaključcima koji nisu izvedeni uopšte, i, blago rečeno, sporni su, a polazio je od pogrešnih postavki. Komentatori Saša, Petrušin, bog dano vic,i Petar su odlično ukazali na propuste i potpuno pogrešan koncept teksta(polazna osnova, premise, zaključivanja).
Razmatranje ovog pitanja zahteva više prostora, i ne može se ovako kompleksno pitanje razmotriti jednim površnim tekstom kakav je Pavlovićev. Kada Amerika (USA), svoje obojene papire koje naziva dolarima, ne bi mogla da na SILU nameće drugim državama da ih prihvataju (Irak, Libija,...),dolar ne bi imao onu vrednost koju sada ima i ne bi mogao biti rezerva drugih država. Dolar i sada van USA ima fiktivnu vrednost dok ga država ne prihvati i učini ga vrednim tako što za njega zalaže svoju stvarnu robu i stvarni rad. Lažni dolar ima vrednost dok ga vojno moćna država ne odbaci, a takvih država će biti sve više...
Preporuke:
46
11
20 nedelja, 24 januar 2016 00:28
palmerion
Tekst je argumentovan i dobronameran, od autora koji je jasno opredeljen već godinama, te ga ne treba doživljavati kao napad na Rusiju, već ga shvatiti u smislu dobronamerne zabrinutorsti za nepovoljne efekte američkog finansijskog udara na rusku ekonomiju i kao poziv na odmerenu i argumentovanu raspravu na tu temu.

Ja bih dodao dve, manje više poznate teze. Prva se odnosi na velike ruske rezerve zlata, one prikrivene, a ne zvanične i u vezi sa tim, momenat na koji Putin čeka da ustanovi rublju sa zlatnom podlogom i potpuno odbaci dolar kao rezervnu svetsku valutu. Taj momenat je tesno povezan sa kineskom odlukom u tom pravcu, a poznatoje da Kina, kao najveći proizvođač zlata, isto kao i Rusija, tajno stvara ogromne zalihe žutog metala. Ovoj tezi treba dodati i sumnjive rezerve zlata koje poseduje zapad.

Druga teza koju svakako treba razmotriti, bez obzira đto će možda zazvučati neverovatno, da se Rusija, priterana uza zid, sasvim ozbiljno priprema za konačni vojni obračun sa Amerikom.
Preporuke:
45
4
21 nedelja, 24 januar 2016 01:23
Radonja
Voleo bi da je Rusija snažna i odlučna, ali ona je u protekle dve godine pokazala svoje domete.

Ekonomija, koja se pre svega oslanja na prihode od prodaje nafte i gasa.Pošto su kupci evropljani koji su odavno pod američkom čizmom, onda i ne čudi što se koristi dolar kao platežno sredstvo.Stoga je i rublja čvrsto vezana za dolar i energente.

Privreda uništena još u doba Jeljcina,stanje nepromenjeno u 16 godina putinove vlasti,pa se stoga u samu Rusiju uvozi sve i svašta,a ne proizvodi gotovo ništa.

Spoljna politika-ubi bože!Ali, na sve to se ne obaziru kremljanski ukači i bukači(propagandisti). Kod njih je i dalje sve- эto klassno. Dok titanik tone orkestar svira...
Preporuke:
21
47
22 nedelja, 24 januar 2016 01:45
Sankcije
Zapad je sankcijama neizmerno pomogao Rusiji.
Preporuke:
33
1
23 nedelja, 24 januar 2016 02:07
Saša
Izvinjavam se što se često javljam...

Prije dvadeset i nešto godina sa predavanja u Moskvi, profesor stari sovjetski kadar visoki službenik nekadašnjeg ministarstva za spoljnju trgovinu...

Kada izvozite robu u neku zemlju primarno je da vidite što vam nude za uzvrat. Neku njihovu valutu za koju kod njih možete kupiti mandarine ili kikiriki, neke usluge koje vama trebaju ili neku vama prihvatljivu valutu...

Suština globalne krize je u tome da više ne postoji PRIHVATLJIVA VALUTA.

Ovo razara ekonomije ali takodje podiže i političke tenzije izmedju država.

NEKA MI NEKO NAVEDE KVANTITATIVNI EKVIVALENT U ZLATU ILI BILO KOJOJ ROBI ZA BILO KOJU SVJETSKU VALUTU? I NEKA MI KAŽE DA LI ĆE ZA NEDELJU DANA TO BITI ISTO?

Znam ja odlično svu, ja je zovem postmodernističku, elaboraciju priče o nedostatcima zlatnog standarda ali ovo što se zove PAPIRNATI NOVAC uništava čovječanstvo i civilizaciju.

Novac je krv ekonomije a trenutno je sav novac lažan.

Pametnom dosta...
Preporuke:
55
1
24 nedelja, 24 januar 2016 03:21
ilija
Užasne podatke iznosi Glazjev na temu ekonomisanja u Rusiji i optužuje ljude na čelnim pozicijama da zapravo vuku poteze kojima amerika može samo da tapše.Meni je velika enigma ruska vlast.Ko tu ima glavnu reč,koliki je faktor Putin,ako jeste čije interese brani i najvažnije da li ikoga interesuje narod i država na dugi rok.Inače,ovde ljudi na neevropskim portalima reže čim neko uopšte i postavi pitanje je li sve u redu u Rusiji.Bolje biti realan pa i ako je stvarnost loša.
Preporuke:
39
6
25 nedelja, 24 januar 2016 06:32
Zoran
"ukoliko se devizne rezerve Rusije istope, sasvim sigurno Kina neće dozvoliti da dođe do sloma koji bi zaista politički uzdrmao njenog ključnog saveznika danas u svetu."

Nisi se setio zasto je Kina toliko vezana za Amerikui i Zapada ekonomijom, sto su Amerikanci bas i hteli. Otuda kolaps Kine, ako bi pomogla Rusiji, bi bio dirigovan opet sa Zapada sa tim da bi i Amerik aisla dole, ali ne toliko.

Sve u svemu nisma siguran da ce Kina da priskoci u pomoc. On auostalom retko kome uskace u pomoc, uglavnom je neutralna.
Preporuke:
26
4
26 nedelja, 24 januar 2016 06:34
Očigledno da Rusija investira
Rusija se nije zaduživala,već vraćala dugove zadnjih godina i još uštedela. Pošto je saldo i uz investicije počeo da raste, zapad je ubrzao agresiju i otvoreno krenuo u napad. Ali Amerika nije usamljena u tom cilju. Nemačka, Saudi Arabija ili Turska npr. ne zale novca ni stabilnosti zarad tih američkih ciljeva. Usput, padaju i neki drugi slobodarski režimi. Rusija je napadnuta i sa zapada i sa juga baš kao Srbija nekada. Cilj je bio da se svi Germani i Muslimani stave u tu funkciju. Rusija u uslovima sankcija i svetske krize gubi prihode od prodaje sirovina jer je industrijski motor u rukama zapadnih kompanija. Kina se plaši i to se vidi, jer šta ako zapadne kompanije odu? U ovom mlakom ratu usamljena Rusija je gotovo bespomoćna. Ako bi dobila realno savezništvo Kine i Indije, Ukrajina bi odavno bila gotova stvar. To je ključ. Posle sa juga je samo finiš... Ukrajinu će hraniti tek toliko da ne propadne i bespovratnim sredstvima. Onaj požar u Odesi je bio prilika...
Preporuke:
30
3
27 nedelja, 24 januar 2016 09:16
Ivan T.Lukić
Devize su Rusiji potrebne za kupovinu stvari koje u najvećem broju slučajeva nisu neophodne za život, za razliku od Srbije kojoj su devizne rezerve neophodne za suštinski nezamenljive stvari kao što je nafta i gas. Ali najbolji dokaz stabilnosti Rusije je nivo ukupnog duga koji Rusija može da otplati sa polovinom godišnjeg budžeta za razliku od SAD kojima trebaju 3 godišnja budžeta ili Japanu kome treba 7 godišnjih budžeta! Takođe, pitanje je da li bezvredni "junk" od inflatornih dolara, evra i jena vredi mnogo gomilati u deviznim rezervama ili je bolje na vreme se tog smeća oslobađati, kao što trenutno čine mnoge zemlje.
Preporuke:
30
0
28 nedelja, 24 januar 2016 09:37
anta
Ma stvar može da se gleda iz mnogo prostijeg ugla... Penzije u proseku maksimalno do 15000 rubalja, plate lekara i nastavnika do 30000 rubalja...juče kurs 84 rublje za jedan jevro... pa vi izračunajte, pri tome, ako se izuzmu cene struje i goriva, cene su u proseku 30% veće nego kod nas...dakle prosečni Rusi dosta teško žive i njihova kupovna moć je drastično smanjena za poslednje 2 godine. Pri tome u poslednje 2 godine bilo je drastične oscilacije kurs rublje, koja se kretala od 40 do 90 rubalja za evro, što je špekulantima donelo ogromne prihode..
Preporuke:
26
16
29 nedelja, 24 januar 2016 10:17
Trocki
Mnogo je veći problem za Rusiju naftna kriza.
Preciznije,prekomerna proizvodnja nafte,koja ne odgovara potražnji,i kao posledica,niska cena na svetskom tržištu.
Nosilac politike formiranja cene,preko dogovorenih količina proizvodnje(opek)je Saudijska arabija,pa vi zaključujte.
Samo što ovakav ekonomski rat iscrpljuje kreatore(Britiš petroleum..)pa čak ni pirove pobede nema na vidiku.
Velika je Rusija.
Preživela je ona i strašnije udarce od anglosaksonaca i jenki privezaka.
Jednog Lenjina i bezbroj Bronštajna.
Preporuke:
38
2
30 nedelja, 24 januar 2016 10:51
@anta
Ne siri dezinformacije, Plate nastavnika su preko 70 000 rubalja za pripravnike, odnosno 90 000 za stalno zaposlene. Lekari imaju jos vece plate.
Preporuke:
37
15
31 nedelja, 24 januar 2016 11:53
anta
http://regnum.ru/news/2035986.html...
Na postavljenom linku mogu se videti prosečne plate državnih činovnika kojih ima 700000 ѕa 2015. godinu... prosečna plata je 36000 rubalja... uopšte nemam nameru da širim dezinformacije...
Preporuke:
24
13
32 nedelja, 24 januar 2016 14:21
Saša
Tek sada vidim da iz nekog razloga nema dijela jednog mog komentara od juče ...

Zbog čega ne vjerujem da će kriza uzdrmati Rusiju , možda griješim ali koliko znam i koliko pamtim situacija je sledeća :

SSSR je najmanje propao jer je ekonomija bila kakva je bila , primarno je bilo da se istrošilo ubjedjenje ljudi da žive u dobrom sistemu , suštinski najviše se palo pod zablude Holivuda , ogromna večina kako SSSR-a a tek Varšavskog pakta nije simpatisala Ruse skoro džabe su uzimali sirovine a stalno kukali da su ugroženi .

Sada je situacija potpuno drugačija , zemlja je manje više homogena , otvorile su se oči i teško im je prodavati šargarepu , postali su najveći proizvodjač žitarica a bili su uvoznik , što se tiče troškova eergije svaki gradjanin Rusije je u startu nekoliko stotina eura mjesečno u prednosti u odnosu na nas pa vi uporedjujte primanja ...
Preporuke:
34
5
33 nedelja, 24 januar 2016 14:30
Saša
Suštinski problem Rusije je uvijek bio apsurdan ...

Imate zemlju koja proizvodi najnaprednije svemirske projekte ali još uvijek ne pravi dovoljno pelena i keramičkih pločica .

NAFTNA IGLA ...

Tako Rusi nazivaju ovaj problem a svodi se na to da je Ruse sve dok mogu da prodaju sirovine i od tog novca kupuju što im treba teško natjerati da počnu neku novu proizvodnju .

Upravo se tu država najviše trudi da iskoristi novonastalu situaciju sa sankcijama . U redovnim okolnostima obzirom da je članica STO Rusija nebi mogla uraditi previše .

Svi zaboravljaju da Rusija ima ogromne prihode i od izvoza tehnologije za nuklearnu energiju , da ne spominjem naoružanje a i prehrambeni sektor je mnogo veći izvoznik nego uvoznik .

Stoga , ne treba se brinuti za Rusiju , a da sam u pravu vezano za to da Rusi hoće da se oslobode zalihe dolara možda najbolje svjedoči i to da su čak i sa Egiptom dogovorili trgovinsku razmjenu u nacionalnim valutama .
Preporuke:
40
3
34 nedelja, 24 januar 2016 14:39
Saša
Vjerovatno se neće svidjeti mnogima ali tvrdim i da je Južni tok bio prvenstveno geopolitičko pitanje a veoma mali ekonomski interes Rusije ako je i uopšte ekonomski interes.

Pogledajte samo koje je sve zemlje na Balkanu trebao da snadbjeva taj gasovod pa saberite što i koliko sve one izvoze u Rusiju.

Rusi bi se sa ovim projektom doveli u situaciju da investiraju znatna sredstva i da zavise da li će niz država koje su i inače u neproglašenom bankrotu moći da plaćaju isporučenu robu?

Naravno da bi ove zemlje gas plaćale na sledeći način, obzirom da nemaju proizvode koje mogu plasirati Rusima one bi morale plaćati valutom koju inače ni sami nemaju već se moraju zaduživati za nju, dok im neko daje kredite.

I znači Rusi dolaze u situaciju da investiraju i daju robu a onda zavise da li će SAD dati kredite Bugarima i Srbima i što je najbitnije koliko će ti papirići vrijedjeti?

E zato će se praviti koliko god treba Sjevernih tokova jer od Njemaca ima što da se uzme.
Preporuke:
36
3
35 nedelja, 24 januar 2016 15:12
Beli Orao
""Anta.
Skoncentriši se i uporedi šta si pisao gore, a šta dole.
Preporuke:
16
6
36 nedelja, 24 januar 2016 16:32
Čedomir Sića
G-din Pavlović, koga uvažavam, se nije dotakao druge štamparije sveta Franfurtske - evrićske. Ova će slepo slediti firmu Alana Grinspena bivšeg i još više zagorčati život Rusije.
Preporuke:
11
4
37 nedelja, 24 januar 2016 17:24
@anta
Oko novegodine sam bio u Moskvi. Vozac metroa ima oko 50 000 platu, profesor engleskog-pocetnik 75 000, stariji profesor 90 000, kustos u muzeju 80 000-100 000. Na sajtovima, cak i ruskim si u septembru mogao da procitas da je ruska avijacija u rasulu, kad ono krenu mlcenje Sirije. Ne veruj sve sto pise u novinama.
Preporuke:
28
9
38 nedelja, 24 januar 2016 23:28
anta
Stvarno ne želim da budem partibrejker, ali jednostavno činjenice se moraju prezentovati srbskoj javnosti. Npr kažete vozač u metrou u Moskvi ima 50000, da ali to radno mesto se smatra za jedno od najbolje plaćenih poslova u javnim službama, i do njega se može doći nakon silnih provera, , a 50000 rubalja u Moskvi je ekvivalent plati od 35ooo dinara u Beogradu. Profesor engleskog u nekoj privatnoj školi u Moskvi možda može da primi 75000 ali to je izuzetak. Obični nastavnici u državnim školama imaju niske plate uostalom statistika koju sam postavio iznad je jasna. Uostalom posetite bilo koji sajt ponude poslovau Rusiji pa ćete saznati kolike su plate, nema potrebe da se ubeđujemo.
Preporuke:
12
3
39 ponedeljak, 25 januar 2016 08:27
@anta
znas li koliko je litar benzina u Moskvi. 33 Rublje, hleb 40 rubalaja. Verovao ili ne, Moskva je jeftinija od Beograda bar 10%. Cene su porasle 20%, Rublja pala 50%. I dalje je u Rusiji bolje nego u Srbiji!
Preporuke:
21
2
40 ponedeljak, 25 januar 2016 08:32
r
Cisto onako da se i ja ukljucim. Zena mi predaje engleski u privatnoj skoli i ima platu 95 000 rubalja. Kum mi je istoricar na jednom moskvovskom institutu-plata 85 000 rubalja. Moskva je ove godine mnogo jeftinija, to vazi i za ostatak Rusije. Da je tesko jeste, da je tesko kao u Srbiji, nije. Jeftinija hrana, garderoba, struja, benzin, grejanje, malo li je? A jos da dodam i to da je bolje i ovako da Rusi zive, nego da im premijera postavlja neki Kirbi!
Preporuke:
39
2
41 ponedeljak, 25 januar 2016 13:56
ajd i ja da dodam...
...još malo brojki. Kako god okreneš u Srbiji se živi gore nego u Rusiji.
Preporučujem zadnju kolonu, "Local Purchasing Power":
www.numbeo.com/cost-of-living/rankings_by_country.jsp
Preporuke:
5
0
42 ponedeljak, 25 januar 2016 22:44
DrJelaBisic
Cini mi se da su"devizne rezerve"kako se danas definisu zastarela stvar.Stalno manipulisanje SAD sa vrednoscu dolara(koji je odavo izgubio zlatnu podlogu,namerno)koje takodje cini nestbilnim i valute drugih zemalja(EU,jen npr)potpuno obesmislilo "devizne rezerve".Cini se da je mnogo vaznije imati stabilnu,nacionalnu ekonomiju,koja treba da bude sto vise samodovoljna,kako bi mogla da reaguje na razne ucene(kao sto su sankcije).Pored samodovoljne ekonomije(koju moze da ostvari prostrana zemlja kao Rusija)znacaj ima i posedovanje roba(nafta,gas,metali...)koje mogu da se relativno lako izvoze i unovce.
Preporuke:
8
0
43 utorak, 26 januar 2016 18:09
DrJelaBisic
Zemlja kao sto je Rusija,potencijalna svetska sila,prostrana zemlj,prirodno bogata,relativno naseljena(ni suvise ni premalo)sa dosta obrazovanom populacijom,mora,da ne bi bila predmet raznih obojenih revolucija,da ulaze,pre svega u odbranu,odnosno vojnu industriju.Kao konkurencija SAD,mogu od te industrije i da zarade.Ulaganje u obrazovanje i kulturu mora da bude ispred krpica.Cenjeni gradjni i gradjanke mogu sami da sashiju odecu,ali ne mogu da sklope tenk.Francuski sirevi su luksuz-svako moze da nauci da pravi sir,a ne moze da napravi raketu.Svaka drzava,koja vodi racuna o svojim gradjanima,prvo im obezbedi hranu i grejanje,obezbedi ih da ih ne bombarduje svako,pa onda ide dalje u razvoj industrije siroke potrosnje.Svki drugi koncept je naopak,i vodi samo u propast.
Preporuke:
10
0
44 sreda, 27 januar 2016 10:16
Petrušin
Rezerve zlata Rusije su oko 1200-1300 tona, što je po današnjim cijenama oko 50-60 milijardi dolara u zlatu. Kod stanovništva je vjerovatno oko 500-600 tona i godišnje se proizvede ili iskopa još 250-260 tona zlata.

Sve zajedno jedva da prelazi 2000 tona zlata ili nešto manje od 1.5% ukupnih Svetskih zaliha, koje su oko 140 hiljada tona. Sa ovim procentom zaliha je nemoguće imati rublju kao valutu koja ima svoju zlatnu podlogu, jer je samo BDP Rusije 2000 milijardi dolara, a nepokretnosti još 2-3 BDP-a, kreditne linije privredi i stanovništvu još toliko, penzioni i osiguravajući fondovi oko jednog BDP-a itd.

---

* http://www.cbr.ru/eng/statistics/print.aspx?file=credit_statistics/iip_ira_15_e.htm&pid=svs&sid=mipzrRF
Preporuke:
0
2
45 sreda, 27 januar 2016 10:22
Petrušin 2 dio
Ako je vrijednost svog postojećeg ruskog zlata jedva 100 milijardi dolara, na koji način je moguće pokriti sve za budućom zlatnom rubljom?

Znači da se radi o snovima, koju ovdje neki komentatori proglasiše: „pametnome dosta“???

I još za takvu proizvoljnost dobiše ogroman broj pluseva??! :o))

Zlato se skuplja za Ne-Daj-Bože scenario, kada/ako USA i dolar bankrotiraju, pa će privremeno zlato biti glavno platežno sredstvo, dok se ne nađe neko univerzalnije i sveobuhvatnije rješenje kao svježanj opšteprihvatljivih valuta, ili možda čak i barel nafte i sličnog... koje bi išle na ruku Rusiji....

Zlato je inače veoma teško i skupo za trasport i čuvanje, trgovinu i transakcije i ne donosi nikakav prinos pa se na njegovom čuvanju i skupljanju gubi, posebno ako ga nemate u izobilju da možete da anipulišete ili pokrećete market/cijenu...

" Novac" je inače "povjerenje" i može da bude bilo šta, ukoliko ga većina prihvati kao platežno sredstvo. problem nastaje kad jedna strana ima monopol...
Preporuke:
0
2
46 sreda, 27 januar 2016 10:25
Petrušin 3 dio
U stara vremena bi se zlatni novac habao/krunio/otkidao, tako da bi stari gubio sve više na vrijednosti i težini, dok bi novi koji bi bio pušten u opticaj, kao teži i sa više zlata bio odmah potisnut ili sklonjen od strane špekulanata, od ovog manje vrijednog i opšterasprostranjenog (vidi pod Grešamov zakon).

Sve nam ovo govori da zlatni novac nema budućnosti u savremenim i budućim finansijama i trgovini. To je obična iluzija. Vrijednost čitavog iskopanog zlata je oko 6 hiljada milijardi dolara, dok u Zemlji ima još svega 40-50 hiljada tona ili još 2 hiljade milijardi dolara. S druge strane, samo nekretnine u Svijetu na današnji dan prelaze 220 hiljada milijardi dolara, BDP je 70 hiljada milijardi, penzioni fondovi su 200 hiljada milijardi dolara, osiguravajući fondovi su 100-tinjak milijardi dolara itd.

Da bi zlato pokrilo sve ove transakcije sve i da ove vrijednosti dožive neki veći krah/korekciju od 50%, zlato bi moralo da skoči najmanje 50-tak puta današnje vrijednosti.
Preporuke:
0
2
47 sreda, 27 januar 2016 10:32
Petrušin 4 dio
Zlato bi, zbog svega iznad pomenutog, moralo da skoči najmanje 50-tak puta današnje vrijednosti ili da unca zlata bude 50-60 hiljada dolara, što je nevjerovatno da će da se dogodi. Sve i da se dogodi, većina zlata od ovih 140 hiljada tona je na Zapadu, pa bi opet oni profitirali u toj igri.

Rusija, Kina, Indija, Brazil nemaju ni 10% ukupnih izvađenih zaliha zlata na današnji dan, tako da uopše nije ni bitno da li će to zlato da ide naviše ili naniže, dok je cijena energenata veoma bitna i ona može mnogo više da utiče na geopolitičku sliku i odmej snaga na terenu.

Otuda ova velika hajka na Putina!

"Pametnome (je valjda) dosta"?! :o))

ps. Gospodin Pavlović je zaboravio da naglasi jednu veoma važnu stavku, a to je da Rusija ima suficit u razmjeni koji je u 2015 bio preko 150 milijardi dolara i da taj novac ide/dodaje.
Preporuke:
0
2
48 sreda, 27 januar 2016 14:30
@Petrušin
Sve zajedno jedva da prelazi 2000 tona zlata ili nešto manje od 1.5% ukupnih Svetskih zaliha, koje su oko 140 hiljada tona.
I dalje je šesta ili sedma po količini. U društvu sa najjačim ekonomijama sveta. Na papiru SAD imaju pet puta više zlata a nemačka dva puta više, međutim posle onolikih afera veliko je pitanje koliko zlata zapadne države zaista poseduju u trezorima.
Ako je vrijednost svog postojećeg ruskog zlata jedva 100 milijardi dolara, na koji način je moguće pokriti sve za budućom zlatnom rubljom?
Greška u postavci jer niko i ne želi da pokrije sve. Bila bi skuplja dara nego mera. Važno je imati dovoljno zlata za garanciju plaćanja između zemalja BRIKS a ne prema celom svetu. Rublja uopšte ne mora da ima zlatnu podlogu. Sad saberite koliko zemlje BRIKS drže svetskih rezervi i uporedite to ne sa celim zapadom već samo sa SAD jer je samo to bitno.
Preporuke:
2
0
49 četvrtak, 28 januar 2016 01:10
Majstor Bob
Lako je srušiti američko đubre. Ali gle čuda, Kinezi se mnogo plaše.

http://www.imdb.com/title/tt1742683/?ref_=nv_sr_1

Preveliki da propadnu: kaže amerikanac u vreme one krize: sad zavisimo od jednog telefonskog razgovora Moskva-Peking.

Gle čuda, sitni Kinez (2 dolara ceo život, tako nešto?) umiruje američanina, ne brinite, nećemo. Nikako, ja sam sitni Kinez, moj život je 2 dolara. Dok je Kinezu ceo život 2 dolara, dolar će vladati svetom.

Kinez je malo dolara, 2 dolara, to je Kinez, dok postoji ova kapitalistička ili komunistička (isto đubre) Kina, postojaće i moćna amerika. Živela amerika i robovska Kina od 2 dolara, reče sitni Kinez i poljubi noge svom gospodaru i bogu, neprevaziđenom američaninu. Ode sitni Kinez da pozoba svoju šaku pirinča i spava sa magarcem, dok mu otac umire od gladi a vo skapava u polju. Rob je rob, nema šta.
Preporuke:
1
0
50 petak, 29 januar 2016 22:05
Petrušin
Bezimeni sagovorniče,

Znači vi ćete da odlučujete za šta ćete da plaćate zlatnom rubljom, a za šta nećete?! :o))

Recimo da hoćete da investirate u Rusiji, donesete zlato, da bi dobili: šta? Pretpostavljam rublje koje nemaju zlatnu podlogu?

Zašto je rublja pala u odnosu na kineski juan za 37%, ako je dolar problematičan?

Da se vratimo podacima koje izdaje Ruska centralna banka:

Ukupne rezerve sa zlatom su na današnji dan 369 milijardi dolara što je skoro 5 puta više nego tromjesečni uvoz Rusije, koji je oko 78 milijardi dolara.

U 2016 godini treba da se otplati još oko 134 milijarde dolara duga, što zajedno sa uvozom predstavlja odliv deviza od 212 milijardi dolara u 2016. Ako suficit u razmjeni bude na nivou ove godine, onda bi razlika (minus) bila oko 62 milijardi dolara u 2016.

Ukoliko današnji pregovori sa OPEK-om budu plodotvorni o smanjenju proizvodnje nafte, onda je za očekivati da će njena cijena u budućnosti ići naviše, samim tim i ruske rezerve.
Preporuke:
1
1
51 subota, 30 januar 2016 00:27
Petrušin
RT Kajzer raport - iz Moskve:

https://www.youtube.com/watch?v=TCAmrBOkAFs
Preporuke:
0
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner